Γράφτηκε από τον/την Εκ της Συνόδου. Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2015

ahios kosmss

Η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνει τα ονόματα των βραβευθέντων μαθητών της Πρωτοβαθμίου και Δευτεροβαθμίου Εκπαιδεύσεως, οι οποίοι συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον φωτιστή του υποδούλου Γένους μας Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, με θέμα: «Ιχνηλατώντας τα μονοπάτια που διάβηκε ο πατρο-Κοσμάς: Η ζωή, το έργο και το μαρτύριο του αγίου Κοσμά του Αιτωλού».

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΩΝ
1ο Βραβείο : «Ο Εθνοσωτήρας Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός», Κατηχητική Ομάδα Ι.Ν. Αγίου Ελευθερίου Πύργου Ηλείας.
Ομάδα μαθητών Αγίου Ελευθερίου Πύργου Ηλείας.
2ο Βραβείο : «Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός», (Ροδούλα), Εκπαιδευτήρια «Ελπίδα», Φίλυρο Θεσσαλονίκης.
Αλεξάνδρα Σίσκου, Αικατερίνη Αραμπατζή.
3ο Βραβείο : «Στον Εθνομάρτυρα Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό», (Πιστοί μέχρι τέλους), Κατηχητικό Σχολείο Δολιανών Νομού Ιωαννίνων.
Ομάδα μαθητών Δολιανών, Κόνιτσα.
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΩΝ

1ο Βραβείο : «Αγαπώντας τον Χριστό», (Β΄ Δ), Δημοτικό Σχολείο, Αφρατίου Ευβοίας.
Χριστιάνα Σουγιουλτζή.
2ο Βραβείο :
Α) «Και το όνομα του παιδιού Ελευθερία», (Ελευθερία), Ιδιωτικό Σχολείο «Πολυχρονάκου» Σπάρτης.
Αγγελική Θεοπούλου.
Β) «Ο Πατροκοσμάς και ο Παππούς μου», (Τέο), Εκπαιδευτήρια «Ελπίδα», Φίλυρο Θεσσαλονίκης.
Θεόφιλος Ανθυμίδης.
3ο Βραβείο : «Φώς μες στο σκοτάδι», (ΤΑΡΙΑ), 12ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης.
Νεκταρία Λυμπερέα.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

1ο Βραβείο : «Ο Γέροντας της ελπίδας», (Ιχνηλάτες της Ελπίδας), 2ο Δημοτικό Σχολείο Βασιλικού Χαλκίδας.
Εμιλιάνο Βανγκέλη, Ντενίς Βεσέλι, Παναγιώτα Βρεττού, Στυλιανή Γκάρα, Άννα - Μαρία Ζαούρη, Βασίλειος Κατσικαντάμης, Γεωργία Κιούση, Μαρία Κοντομηνά, Απόστολος Κοντός, Αντώνιος Κουσέρης, Δημήτριος Κύρπης, Νικολέτα Κωσταράγκου, Φαμπιάν Μέκολλι, Ελεάνα Νόγια, Μανουέλα Νόγια, Αριστέα - Δήμητρα Ντίνη.
2ο Βραβείο : «Το ψάρι με πήγε σχολείο», (Θρύλος), Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια Μάνεση.
Στυλιανός Γκίκας.
3ο Βραβείο : «Τα Δύο Αδέρφια», (Αστέρια), Ενορία Αγίου Χριστοφόρου Κατερίνης.
Αργκίντα Δένδια, Νικόλαος Καραΐσκος, Μαρία Κουτσιμάνη, Χρύσα Κρεμέτη, Χρήστος Κρεμέτης, Μαρία Τσακνάκη, Ευδοξία Τσακνάκη, Σουλτάνα Τσαρέλα, Αντωνία Χικολάρη.


ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΩΝ
1ο Βραβείο : «Στο μονοπάτι του Πατρο-Κοσμά», (Ιχνηλάτες), Ομάδα μαθητών Εσπερινού Γυμνασίου Χαλκίδος.
Φανή Κουσκουρίδα, Στέλιος Σιγάλας, Κατερίνα Μπούτρου, Ταουλάντ Ρετζεπί, Ιωάννα Αραπάκη, Αικατερίνη Δέλχα, Στυλιανή - Ελένη Μαθιουδάκη Καρβέλη.
2ο Βραβείο :
Α) «Ο Πατροκοσμάς ο Αιτωλός», (Κωνσταντίνος Ευβοεύς), Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Λαμίας.
Κωνσταντίνος Δέδες.
Β) «Στον ίσκιο ενός Σταυρού», (Ληδία), Τροιζηνία.
Ελπίδα - Αναστασία Καρνέζη.
Γ) «Πρότυπο αληθινό», (Αικατερίνη), «Μάνεση»
Αικατερίνη Γκίκα.
3ο Βραβείο :
Α) «Πνοή», (Ιάσων), Εσπερινό Γυμνάσιο Βόλου.
Απόστολος - Νεκτάριος Βαργιάμης.
Β) «Στον άγιο Κοσμά», (Ελπιδοφόρες ψυχές), Παιανία.
Νίκος Θεοδωρακόπουλος - Παναγιώτης Καραδήμας.
Γ) «Θάλασσα», Άνοιξη Αττικής.
Αναστασία Γαργαλιάνου.
Δ) «Ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός», (Οι σταυραετοί της Έδεσσας), Ομάδα μαθητών, Έδεσσα.
Φωτεινή Σινάπη, Ανδριάνα Νικολαΐδου, Αικατερίνη Μήνου, Αικατερίνη Κονταξή, Ζαφείριος Παπαδόπουλος, Ευστάθιος Σαββίδης, Λάζαρος Πολυχρονιάδης, Λαζαρίνα Παρασκευαΐδου, Ελισάβετ Βαρτέσκα, Δημήτριος Τριανταφυλλίδης, Γεώργιος Χατζηπαναγιωτίδης, Χαράλαμπος Ελευθεριάδης, Θεοδόσης Χρυσούλας, Ιωάννα Παυλίδου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΩΝ

1ο Βραβείο :
Α) «Μια παρέα παιδιών συζητά για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό», (Χερουβείμ), Ομάδα μαθητών, Πύργος.
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος, Ακριβή Θεοδωροπούλου, Χαρίδημος Βερμές, Γιάννης Βερμές, Θεόδωρος - Ανδρέας Γαβρηλιάδης, Διονύσης Αδαμόπουλος, Κώστας Αδαμόπουλος, Αναστάσης Τζαμαλής.
Β) «Μιά βραδιά με τον πατρο-Κοσμά τον Αιτωλό», (Έλενα), Ιωάννινα.
Ελένη Σιόντη.
2ο Βραβείο : «Η δύναμη της μάθησης», (Ιχνηλάτες), Ομάδα μαθητών, Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας.
Φανή Κουσκουρίδα, Στέλιος Σιγάλας, Κατερίνα Μπούτρου, Ταουλάντ Ρετζεπί, Ιωάννα Αραπάκη, Αικατερίνη Δέλχα, Στυλιανή - Ελένη Μαθιουδάκη Καρβέλη.

3ο Βραβείο :
Α) «Ο κυρ-Γιάννης ο λουστραδόρος», (Από τα Αγγελάκια), 2ο Πρότυπο Πειραματικό - Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκης.
Μαρία Αϊβατζίδου, Αλκμήνη Αλβανού, Άννη Αντωνιάδου, Φαίδρα Ασλάνη, Βασιλική Γκάτζα, Ηλίας Γουγούσης, Γεωργία Γραμματικοπούλου, Δημοσθένης Διαμαντής, Ιωάννης Δρόσσας, Δημήτρης Θεοδωράκης, Σταύρος Θεοχαρίδης, Θεοδώρα Καϊμάκη, Γρηγόρης Κάπαλης - Προύσαλης, Βασιλική Καραγκούνη, Ευφροσύνη Κοεμτζοπούλου, Στέργιος Κοκοροτσίκος, Δανάη Κολυμπάλη, Δημήτριος Κουτσικάλης, Θεανώ Λαμπούδη, Κατερίνα Λέτσιου, Παναγιώτα Λιόλιου, Δημήτρης Ματζίνος, Αλεξάνδρα Μαυροπούλου, Μαρία Μητσοπούλου, Αλέξανδρος Νικολάου, Λευτέρης Ξενοκράτης.
Β) «Ο φωτισμένος άνθρωπος λάμπει μες στο σκοτάδι», (Αγία Παρασκευή), Κατερίνη.
Λάζαρος Βαϊνάς, Αικατερίνη Ευαγγέλου, Δημήτριος Καζακλάρης, Νικόλαος Καζακλάρης, Άννα Κατσαρού, Χαρίκλεια Δ. Κρεμέτη, Χαρίκλεια Β. Κρεμέτη, Ζωή Φουρκιώτη.


ΛΥΚΕΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΩΝ

1ο Βραβείο : «Ο Δέντρος», (Ιχνηλάτης), Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Πειραιά.
Χρήστος Τσαγκάρης.

2ο Βραβείο :
Α) «Φωτισμένη μορφή», (Οραματιστής), Εκκλησιαστικό Λύκειο Νεαπόλεως.
Νικόλαος Μαστορέκας.
Β) «Ικεσία», (Ελπίδα), Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής.
Κρυσταλλένια Βιγγοπούλου.
3ο Βραβείο :
Α) «Κοσμάς ο Αιτωλός», (Μιχαήλ Κριθαροζούμης), 1ο ΓΕΛ Ρόδου.
Μιχαήλ Σκανδαλίδης.
Β) «Έμμετρος Βίος Κοσμά Αιτωλού», (Ν-ΑΞΙΟΙ), Ομάδα μαθητών ΓΕΛ Νάξου.
Πόπη Μαργαρίτη, Εφραίμ Τουμπακάρης.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΩΝ

1ο Βραβείο : «Είκοσι τέσσερις μέρες με τον Πατρο-Κοσμά», (Ελπίδα), Νέο Μοναστήρι Φθιώτιδας.
Ιωάννης Χύμας, Βασίλειος Κούτρας, Γεώργιος Αναστασίου, Γεώργιος Ρίζος.
2ο Βραβείο : «Όταν η διδαχή βλαστάνει», (Νίκη), Πρότυπο ΓΕΛ, Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης.
Ευτιχίς Πούλιου.
3ο Βραβείο : «Ευγνωμοσύνη», Διδυμότειχο.
Αγάπη Ζιζίκα.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΟΚΙΜΙΩΝ

1ο Βραβείο : «Έργα και ημέραι», (Ιχνηλάτης), Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Πειραιά.
Χρήστος Τσαγκάρης.
2ο Βραβείο : «Ιχνηλατώντας τα μονοπάτια που διάβηκε ο Πατροκοσμάς», (Φιλόδοξοι συγγραφείς), Ομάδα μαθητών, Αγία Παρασκευή Αττικής.
Άννα Σπατιώτη, Φίλιππος Στέφας, Μαρία Σαμοΐλη, Ηλιάνα Τσώνη.
3ο Βραβείο : «Ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός», (Βιβλιοφάγος), Θεσπρωτία.
Χρήστος Νάστας.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ

1ο Βραβείο : «Κοσμάς ο Αιτωλός», Ομάδα, Φρυγανιώτη, Θεσσαλονίκη.
Φωτεινή - Μαρία Μανούκα, Αθηνά Πεχλιβανίδου, Μαρία Χαλκίδου, Μαρία Πατσούρα, Φωτεινή Φασούλα, Θωμαΐς Φωτιάδου.

Η Ιερά Σύνοδος ευχαριστεί όλους όσοι συμμετείχαν στην διεξαγωγή του Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, με θέμα: «Ιχνηλατώντας τα μονοπάτια που διάβηκε ο πατρο-Κοσμάς: Η ζωή, το έργο και το μαρτύριο του αγίου Κοσμά του Αιτωλού».
Ειδικότερα:

α. Όλους τους μαθητές, για την μεγάλη ανταπόκριση και συμμετοχή τους, οι οποίοι εμπνευσμένοι από την φωτεινή και αγιασμένη προσωπικότητα του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού κατέθεσαν το έργο τους στην Ειδική Συνοδική Επιτροπη Πολιτιστικής Ταυτότητος.

β. Τους Υπευθύνους της Πρωτοβαθμίου και Δευτεροβαθμίου Εκπαιδεύσεως, καθώς και τους Καθηγητές, οι οποίοι προέβαλαν πρός τους μαθητές την διεξαγωγή του Διαγωνισμού.

γ. Τους Διδασκάλους και Καθηγητές από όλη την Ελλάδα, οι οποίοι αποτέλεσαν μέρος της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Πολιτιστικής Ταυτότητος, κατέβαλαν κόπο και εργάσθηκαν αμερόληπτα και υπεύθυνα για την αξιολόγηση των πονημάτων των μαθητών.

Με Απόφαση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου θα λάβουν Έπαινο συμμετοχής όλοι όσοι συμμετείχαν στόν Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό.

Επίσης στις κατά τόπους Ιερές Μητροπόλεις ο επιχώριος Μητροπολίτης θα απονείμει στους προαναφερομένους βραβευθέντες μαθητές το Τιμητικό Βραβείο της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, μαζί με Εικόνα του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού και ειδικό Τόμο εκ της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος σε ειδική Εκδήλωση που θα οργανώσει στην Μητροπολιτική του Περιφέρεια.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεσθε στον Γραμματέα της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Πολιτιστικής Ταυτότητος, Πανοσιολογιώτατο Ἀρχιμανδρίτη π. Βαρθολομαίο Αντωνίου - Τριανταφυλλίδη, στα τηλέφωνα: 210 - 7272212 - 213.

Εμφανίσεις: 301559
Γίνετε ενεργά η πηγή του Romfea.gr! Στείλτε ειδήσεις και φωτογραφίες που πιστεύετε πως ενδιαφέρουν τους αναγνώστες στο [email protected]
FOLLOW ROMFEA: